Onder een raadsmeerderheid heerst grote tevredenheid over het beleid dat door de huidige coalitie is ingezet. Loek Kras, fractievoorzitter van Lijs Kras, klonk donderdagmiddag 2 november trots tijdens de Begrotingsraad voor 2018. Kras roemde de belangrijkste ingezette beleidsvoornemens en sprak bijna zelfvoldaan de verwachting uit dat het voor de oppositie niet makkelijk zou zijn om met gefundeerde kritiek te komen. Oppositiepartijen VD|80, GroenLinks en PvdA zien echter nog wel degelijk verbeterpunten. Maar de sfeer bleef gemoedelijk. En dat laatste is wel eens anders geweest.

Loek Kras noemde als belangrijkste speerpunten herziening van het subsidiebeleid, afstoten van gemeentelijk onroerend goed, een verdergaande reorganisatie van de gemeentelijke inkoop, het inrichten van een nieuw Europaplein, beweging rond het Korsnas-terrein en de 3e ontsluitingsweg. Ook de komst van een nieuwe sporthal en turnhal in Volendam staan op stapel. Financieel staat Edam-Volendam er goed voor en de belastingen worden amper aangepast.

Kras wees verder op de ontwikkelingen rond een nieuw stadskantoor, meekoppelkansen bij het dijkverzwaringsproject, inspraak van burgers en aandacht voor duurzaamheid. Een motie om openbare gebouwen beter toegankelijk te maken voor minder-validen werd unaniem gesteund.

Mariska Bond (VD|80) had ondanks de mooie inleiding weldegelijk kritiek op de coalitieplannen. Zij maakt zich vooral zorgen om de burgerparticipatie. “Een betere communicatie is nodig, geef uitleg over keuzes en wees helder.” Een nieuw stadskantoor noemde zij kapitaalvernietiging. Verder vroeg Bond aandacht voor veilige fiets- en wandelpanden en wees erop dat er een enorme behoefte bestaat aan passende senioren- en zorgwoningen. Ook benadrukte het raadslid dat wat VD|80 betreft een volgende fusie (met de gemeente Waterland of Landsmeer) nog lang op zich zal moeten wachten.

Verder vroeg ze via een motie om met alternatieven te komen voor het gebruik van rubbergranulaat bij kunstgrasvelden. Wethouder Tuijp meldde dat het zijn aandacht heeft, maar dat hij eerst landelijk onderzoek naar de gezondheids- en milieueffecten wil afwachten. Een raadsmeerderheid steunde uiteindelijk zijn gedachtegang.

Marcel Schilder (CDA) bracht in dat deze coalitie 169 activiteiten op stapel heeft staan tot 2022. “Daarvan zijn er al 114 uitgewerkt of aangepakt.” Hij was tevreden over de komst van een timmerspeelplaats en verheugd dat de historische Scheepswerf aan het Slobbeland er eveneens aan zit te komen. Schilder pleitte voor snel internet in alle delen van de gemeente en kwam daarvoor met een motie die door alle partijen gesteund werd. Ook pleitte hij namens het CDA voor uitbreiding van de fietsenstalling bij busstation Edam en de komst van een goede parkeervoorziening aldaar. Ook vroeg hij om aan de invulling van het Korsnas-terrein prioriteit te geven.

Zeevangs Belang vroeg aandacht voor het in haar ogen matige gemeentelijk groenbeleid. Dirk Dijkshoorn wil een herziening van het huidige beleid en een inventarisatie in alle kernen. Wethouder Runderkamp nuanceerde het beeld dat Dijkshoorn schetste. Toch was ook zijn partij (de VVD) kritisch over het huidige groenbeleid. Een motie van GroenLinks en de VVD kreeg uiteindelijk raadsbreed steun. Hierdoor worden burgers betrokken bij de invulling van het groenonderhoud.

Ook Dijkshoorn vroeg extra aandacht voor zorg- en seniorenwoningen. Tevens vroeg hij aandacht voor een klein P en R-terrein nabij de bushalte van Oosthuizen, op de locatie Kraaiennest. Ook dit amendement kreeg alle steun. Dijkshoorn noemde het zwaar gedateerde verzorgingstehuis De Meermin in Edam een drama zonder uitzicht op een snelle oplossing. Hij vroeg het college om hier extra gewicht in de schaal te leggen om tot een oplossing te komen.

Emile Karregat (VVD) verzocht (en kreeg de toezegging) om een aparte thema-raad te organiseren rondom de vraag naar senioren- en zorgwoningen. Ook het toegankelijk maken van openbare gebouwen voor minder-validen is een wens van de VVD. Karregat vroeg daarnaast aandacht voor de verscherpte landelijke eisen rondom professionalisering van lokale omroepen. Ook hier werd een oproep om gemeentelijke steun aan de ‘LOVE’ door alle partijen gesteund.

Nico van Straalen (GroenLinks), die later op de dag tijdens een informeel etentje door burgemeester Sievers werd aangewezen als debater van het jaar, vertelde bang te zijn voor een afrit bij het Noordeinde richting Spaander. “Het gaat juist zo goed nu de Parallelweg gevonden wordt door de busoperators. Zo haal je straks weer extra verkeer naar het Nooreinde.” En mocht de afrit er dan toch moeten komen dan betalen de belanghebbenden het zelf maar uit eigen zak, is de mening van GroenLinks. Van Straalen hield een pleidooi voor een gezond lokaal ecosysteem waarbij de natuur weer onderdeel wordt van de woonomgeving. Tevens vroeg hij aandacht voor jongerenhuisvesting en een oplossing voor het Korsnas-terrein.

De PvdA was kritisch op de communicatie en inspraak rondom het autoluw maken van de oude kom Volendam. “Het college loopt gevaar arrogant over te komen.” Dit laatste viel niet goed bij wethouder Runderkamp. Die vindt dat hij juist zijn nek heeft uitgestoken om burgers intensief bij (verkeers)plannen te betrekken. Ook wees hij erop dat veel plannen rondom de oude kern van Volendam nog verder worden uitgewerkt en dat een daadwerkelijk Verkeersplan nog volgt. Bliek wees er verder op dat veel inwoners van Edam het gevoel hebben dat Edam helemaal niet meer mee telt. ”Denk aan woningbouw aan de Baandervesting, parkeerproblemen en het verkeer in Oud Edam, een gebrek aan jongerenhuisvesting, verbouwing van de Meermin en senioren met een kleine beurs. Eigenlijk geldt veel hiervan ook voor de Zeevang.” Bliek kreeg steun, na enige inhoudelijke aanpassingen, voor zijn motie om geld uit de egalisatiereserve sociaal domein alleen uit te geven binnen het sociaal domein. Ook zal het college een periodiek overzicht geven in de uitgaven en inkomsten in deze.

In reactie op alle op- en aanmerkingen gaf wethouder Koning aan dat er vanuit de ontwikkelaar een Plan van aanpak in de maak is voor het Korsnas-terrein. Evenals is een postzegel-bestemmingsplan op komst. De wethouder ruimtelijke ordening gaf aan dat het gemeentebestuur weldegelijk ontwikkelaars aanmoedigt om betaalbare woningen voor senioren en starters te bouwen. De motie van GroenLinks in dat kader werd uiteindelijk ingetrokken.

Burgemeester Sievers gaf vanuit haar functie aan dat criminaliteit en drugsoverlast hard worden bestreden. “In dat kader hebben we vandaag een pand gesloten in de Nijverheidsstraat 33-b.” Daar is recent een hennepplantage ontdekt. Wethouder Koning meldde dat de gemeente zich de komende 15 tot 20 jaar geen illusies hoeft te maken over eerdere industriële uitbreidingsplannen aan de westkant van de Oosthuizerweg te Edam. “We onderzoeken momenteel of er aan dit gebied een andere functie kan worden gegeven. Moestuinen is al genoemd, al denken we ook aan een opwekkingspark voor zonneenergie.”

Uiteindelijk steunden alle partijen de begroting voor het nieuwe jaar, waarbij alleen GroenLinks de kanttekening plaatste tegen een afrit aan het Noordeinde te zijn. VD|80 ziet geen noodzaak in een verhoging van de gemeentelijke belastingen, maar ging alsnog akkoord.

Bron:Stadskrant