Twee verdachten uit Den Haag en Zaandam stonden gisteren terecht voor hun betrokkenheid bij een zware explosie in Purmerend in 2024. Daarbij werden meerdere huizen verwoest en raakte één jongen zeer ernstig gewond. Tegen de destijds 16-jarige verdachten is jeugddetentie en een schadevergoeding geëist.
Op zondagochtend 15 december 2024 werd een vuurwerkbom bij een woning aan de Maasstraat tot ontploffing gebracht. De explosie veroorzaakte een enorme vlammenzee. Het getroffen huis werd bewoond door een moeder en twee kinderen. Eén van hen, de 16-jarige Joey, raakte daarbij zwaargewond. Meerdere huizen in het blok raakten zwaarbeschadigd en onbewoonbaar.
Op de plek van de explosie werden resten gevonden van het explosief: zes Super Cobra’s en zes literflessen wasbenzine. Volgens OM is het duidelijk dat de twee jongemannen verantwoordelijk zijn voor het plaatsen van deze vuurwerkbom. Dat bleek uit diverse camerabeelden, Snapchat-berichten, afgelegde verklaringen en in kaart gebrachte looproutes.
Het OM vermoedt dat de jongens de aanslag uitvoerden in opdracht van een meerderjarige opdrachtgever, vermoedelijk vanwege een conflict over gestolen accu’s. De zaak tegen de opdrachtgever dient begin juli.
Ternauwernood kunnen vluchten
Na de ontploffing aan de Maasstraat ontstond er een grote vlammenzee. Doordat er brand was in de hal, op de trap en op de bovenverdiepingen, was de belangrijkste vluchtroute vanuit de slaapkamers geblokkeerd. Officier van Justitie: “Ze (de moeder en twee kinderen, red.) hebben ternauwernood levend het huis kunnen ontvluchten. De jongste zoon moest vanaf zolder over de brandende trap het huis verlaten. Hij is daarbij ernstig verbrand en is door alle littekens en de verminking van zijn lichaam voor het leven getekend.”
De directe buurman van het huis had de moeder en haar twee zoons uit de vlammenzee gered. “Dat beeld gaat steeds door mijn kop”, zei hij destijds zichtbaar geëmotioneerd tegen NH. “Helemaal verbrand.”
Poging tot moord
Het OM verwijt de verdachten ook poging tot moord: “De verdachten wisten hoe gevaarlijk hun plan was en dat daarbij doden zouden kunnen vallen. En toch zijn ze op pad gegaan om het bompakket te laten exploderen. Daarna zijn de verdachten weggerend zonder zich te bekommeren om de bewoners.”
Het OM eiste tegen beide verdachten 368 dagen jeugddetentie, deels voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Daarnaast wil justitie dat zij samen ruim 95.000 euro schadevergoeding betalen aan de slachtoffers. Ook vroeg het OM om extra voorwaarden en begeleiding om herhaling te voorkomen.
