Op zondag 10 juni organiseert Oudheidkundig Genootschap Oud-Qaudyck samen met fortwachtersdochter Hetta van der Schraaf-Prijs een tentoonstelling over de bewoningsgeschiedenis van het Fort bij Kwadijk (waar nu Apollo Dumpstore is gevestigd). Tijdens de expositie presenteert Agnes de Boer (Grootschermer) haar nieuwste forten-verhalenboek: Kraijenhoff keert terug. Ze is aanwezig om exemplaren te signeren.
Het boek
In het boek Kraijenhoff keert terug vertellen fortwachters, bewakers, ex-gevangenen, vrijwilligers en ondernemers over hun leven of werk op de forten. Agnes de Boer, ze woont in Grootschermer, neemt de lezer mee langs de forten en werken van het Noordfront en het Zuiderzeefront, waaronder Edam, Kwadijk, Pampus, Marken-Binnen, Spijkerboor en de andere Beemsterforten. De verhalen laten zien hoe de forten met hun tijd zijn meegegaan. Van bolwerken binnen de verdedigingslinie rond de hoofdstad de kregen de forten functies als restaurant, wijnfort, plek voor avontuurlijke evenementen en creatieve bedrijven en zelfs een sauna. Welke functie dan ook, de betrokkenheid van de vertellers bij hun fort komt in alle verhalen terug. Het boek wordt uitgegeven door Stichting Uitgeverij Noord-Holland en kost € 24,95.
De expositie
Met de bouw van het Fort bij Kwadijk werd begonnen in 1888. De bouw werd stilgelegd tijdens de oorlog en het fort is daarna nooit voltooid. Tot eind jaren vijftig bestond het complex uit een aangelegd aardwerk, een fortgracht en duinen, een genieloods en een fortwachterswoning. Tegenwoordig herinneren alleen de genieloods en fortwachterswoning aan het militair verleden. Oud-Quadyck brengt met de expositie zowel de gebruiks- als bewoningsgeschiedenis in beeld aan de hand van foto’s, documentatie, film en voorwerpen. Dankbaar is gebruik gemaakt van de collectie van Hetta van der Schraaf-Prijs, die in 1956 op Fort Kwadijk werd geboren. Er wordt onder andere een film vertoont waarin Hetta van der Schraaf-Prijs vertelt over haar jeugd op het fort tot 1970 en Ben Verkooij vertelt over de periode daarna toen hij in dienst trad van Apollo Dumpstore en ging wonen in de vroegere fortwachterswoning.
Locatie
- Het clubgebouw van Oud-Quadyck, adres: Kwadijk 125 te Kwadijk
- Toegang: gratis
- Datum en tijd: zondag 10 juni tussen 13.00 en 16.00 uur.
De expositie is ook te zien op:
- Zaterdag 8 september (Open Monumentendag): 11.00 – 16.00 uur
- Zondag 14 oktober: 13.00 – 16.00 uur

Je moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.